Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite

Rektör Prof. Dr. Karabulut Göreve Başladı

Turgut Özal Üniversitesi Senato Konferans Salonu’nda düzenlenen “Rektörlük Devir Teslim” töreninde kurucu rektör ve İnönü üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kızılay, Rektörlük Cübbesini Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’a giydirdi ve çiçek takdim etti. Prof. Dr. Karabulut’ta Prof. Dr. Kızılay’a teşekkür çiçeği takdim etti. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya’mıza yeni kurulmuş olan Turgut Özal Üniversitesi’nin rektörlüğünün büyük onur, gurur ve heyecanını yaşıyorum. Başta Şahsımı bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. YÖK Başkanımız Sayın Yekta Saraç’a ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, konuşmasında şunları söyledi;

“2 yıl aradan sonra burada, Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü’nün devir teslim töreninde, siz değerli dostlarımla bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Başta Şahsımı bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a şükranlarımı sunuyorumYÖK Başkanımız Sayın Yekta Saraç’a ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Malatya’mıza yeni kurulmuş olan Turgut Özal Üniversitesi’nin rektörlüğünün büyük onur, gurur ve heyecanını yaşıyorum.

Değerli misafirler,
Üniversiteler; bilim üreten, gerçekleri arayan, üst düzey araştırmaların yapıldığı, üst düzey eğitimlerin verildiği kurumlardır. İtici ve geliştirici güç olarak topluma ışık tutar, toplumu çağın ilerisine taşır. Adına “Bilgi Çağı” denilen; “Bilgi”nin ve teknolojinin öneminin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında Gelişen, Geliştiren ve Güçlü bir Türkiye olarak çağın ötesine taşınabilmesi için bilime hizmet eden üniversitelerin kurulması günümüz şartlarında bir zorunluluk haline gelmiştir. Son 15 yılda, özellikle üniversitelerle ilgili atılan adımlar, bu doğrultuda alınan kararların bir sonucu olmuştur.
Turgut Özal Üniversitesi de 9 Mayıs 2018’de bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişmek için eğitimin şart olduğu gerçeğini göz önünde bulundurması ile kurulmuş bir üniversitedir. Özellikle merhum 8.Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut Özal’ın ismi, bu durumu çok daha anlamlı kılmaktadır. Nitekim 8’inci Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal, yeniliklere imza atan, Türkiye’ye yeni ufuklar kazandıran bir devlet adamı olarak milletimizin gönlünde taht kurmuş Malatya’mızın onur ve gurur duyduğu ve minnettar olduğu bir kişidir. Onun ismini taşıyan üniversitemizi yönetirken rehberlik ve kılavuzluğundan faydalanacağımız başlıca isimlerden biri de şüphesiz merhum 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal olacaktır. Kendisini hürmet ve minnetle bir kez daha yad ediyoruz.

Bu bilinçle; güçlü bir ekip çalışmasıyla üniversitemizi ileriye götürme çabası ve gayreti içinde olacağız. Yeni kurulan üniversitemizi Türkiye’nin ve Dünyanın saygın eğitim kurumlarından biri haline getirmek için akademisyen arkadaşlarımızla birlikte el ele, sırt sırta vererek, ve gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için öğretimde yenilikçi yaklaşımları ve öğrenci merkezli öğretimi temel alacağız. Bu süreçte üniversitemize gerekli tüm teknolojik alt yapıyı kurarak akademisyenlerimizin  ülkemizin 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlerken daha faydalı olabilmeleri, rahat ve etkin bir şekilde çalışmalarını sağlamak; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile öğrencilerimizi motive etmek, öncelikli hedeflerimiz olacaktır. Nihai amacımız; eğitim verdiğimiz her alanda donanımlı bireyleri ve ülkemize çağ atlatacak nesilleri yetiştirmek olacaktır.

 

Kıymetli dostlarım,

Ülkemiz, uluslararası ekonomik saldırılarla karşı karşıya kaldığı zorlu bir süreçten geçmektedir. Turgut Özal Üniversitesi içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte devletinin ve milletinin tarafında saf tutacaktır. Bizler; duruşumuzla ve çalışmalarımızla milletimizin verdiği bu kurtuluş mücadelesine ortak olacağız. Üniversitemizi, maddi-manevi her alanda milli bilinci esas alan bir anlayışla yöneteceğiz. Her bir gencimiz, her bir akademisyenimiz bizim için çok değerlidir. Net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki; öncelikli görevimiz FETÖ, PKK, PDY, DHKP-C başta olmak üzere hiç bir terör örgütünün ne öğrenciler arasında, ne akademik camia içinde, ne de idari kadrolarda üniversitemizde barınmasına ve yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunun mücadelesini hep birlikte güçlü bir şekilde vereceğiz. En hassas olduğumuz konu budur. Bunun dışında, Turgut Özal Üniversitesi rektörlüğü olarak her türlü bilimsel çalışmaya destek vereceğiz. Yerli ve milli ekonomi için ülkemiz endüstrisine en faydalı şekilde katkı sunmak için çalışacağız. Vizyonuyla, misyonuyla, akademik çalışmalarıyla, kültürel faaliyetleriyle üniversitemizi sadece ulusal değil, uluslararası alanda da başarılı kılmak için gayret göstereceğiz. Üniversitemizin kuruluş aşamasında; Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat fakültesi ve meslek yüksek okullarımız İnönü Üniversitemiz tarafından  üniversitemize devredilmişti. Bunlara ek olarak; Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve Yönetim, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerini üniversitemiz bünyesinde şehrimize kazandıracağız. Enstitüler, araştırma ve uygulama merkezleri ve diğer akademik birimlerimizi kurarak güçlü bir üniversiteyi oluşturacağız. Akademisyen hocalarımızla ve öğrencilerimizle katılımcı bir yönetim anlayışıyla okulumuzu öncü bir ilim yuvası haline getirerek bilim üreteceğiz.Ses getiren, yol gösterici projelerimizi birlikte hayata geçireceğiz. Halktan kopuk değil; halkın ve kentin sorunlarına duyarlı bir kurum olacağız. Sivil toplum örgütlerimizle, esnafımızla, çiftçimizle, gençlerimizle, kadınlarımızla işbirliği ve iletişim içinde olarak inşallah üniversitemizi çok daha ileriye hep birlikte taşıyacağız.

Ben bu vesileyle; Bu dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafında vekâleten Malatya Turgut Özal Üniveristemizim rektörlük görevini yürüterek çalışmaları ile üniversitemize katkı sağlayan değerli İnönü Üniversitesi rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a ve idari ekibine huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi ediyorum. Birlikte, Ülkemiz ve Malatya’mız için faydalı işler yapacağımıza yürekten inanıyorum. Son olarak, böylesine güzide bir öğretim kurumunu Malatya’mıza ve Ülkemize kazandırdığı için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekibine şahsım ve hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı bu göreve layık gördüğü için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz bizim evlatlarımızdır. Evlatlarımıza şunu belirtmek istiyorum. Öncelikle Hayatta ne istediğinize karar verin. Sonra kalkın ve başarana kadar asla vazgeçmeyin. Bu güzelim eşsiz Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine güçlenerek ulaşabilmesi için sizlere ihtiyacı var. Allah bizleri mahcup etmesin inşallah. Siz değerli dostlarıma, arkadaşlarıma, aileme, basın mensuplarına böylesine anlamlı bir günde bizlerle beraber olduğunuz için minnettarım.

Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Allah’a emanet olun.”

Törene gelen davetlilere konferans salonunda merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anısı için hazırlanan video izlettirildi.